Kiralık Sunucu Çeşitleri Nelerdir?

Her kullanıcı yaptığı işe tabi olarak server seçerler. Bu işler internet sitesi, aplikasyon ve yayın yapma gibi türlü işler olabilmektedir. Her iş amacıyla değişik performans özellikleri gerektiğinden ötürü server şirketleri daha rahat çalışabilmek namına sunucuları paket durumuna getirerek satmaktadır. Kiralık server türleri bu şekildedir:

Temel Kiralık Sunucular: En çok tercih edilen dedicated sunucular arasında tespit edilen Temel kiralık sunucular, çoğunlukla internet site yöneticileri yönünden kullanılmaktadır. Bu sunucuda bant genişliği, gizleme kısmı, RAM ve prosedürcü performansları yüksektir.

Bant Genişliği Yüksek Kiralık Sunucular: Bu server çeşidini çoğunlukla yayıncılar kullanmaktadır. Bant genişliği yüksek olan sunucuları kullanan yayıncılar kesintisiz bir şekilde canlı yayın yapabilmektedirler. Günümüzde canlı yayın platformlarında kesintisiz olarak yayın yapan yayıncıların fazlası bu serverları kullanmaktadırlar. Yayıncılara ilave olarak video paylaşım platformları dahi bu sunucuları tercih etmektedirler.

Veri Tabanı Odaklı Kiralık Sunucular: Bu serverı kullanan kullanıcı adedi diğerlerine oranla daha düşük olsa dahi çok mühim bir server çeşididir. MSSQL ve MySQL gibi data tabanında çalışma devam ettiren şahıslar amacıyla hususi geliştirilmiş sunucudur.

Uygulama Odaklı Kiralık Sunucular: Uygulamaların barındığı dedicated sunuculardır. Bütün kanuni programlar bu kiralık sunucular üstünde barındırılabilir.

Yüksek Performanslı Kiralık Sunucular: İlk çeşidimiz olan “Temel Kiralık Sunucular” ın yetersiz kaldığı hallerde yüksek performanslı kiralık sunucular döneme girmektedir. Bu sunucular çoğunlukla şirketler yönünden kullanılmaktadır fakat ferdi kullanıma mani olmayıp cümle alem yönünden kullanıma açıktır.

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>